podróże, Wrocław

WROCŁAW

Wrocław, cudowne miasto Polski. Wiele miejsc do zwiedzenia i jeszcze więcej miejsc do “spróbowania”. Ten kto nie jadł tatara z Ambasady, czy nie widział pokazu na Pergoli, a także nie przeszedł mostu “miłości”, kto nie przebywał nocą na wyspie Słodowej, nie widział prawdziwego Wrocławia. Ja miałam to szczęście, że przez prawie 2 lata mieszkałam w tym mieście i zdążyłam poznać jego uroki z każdej strony. Parę dni temu miałam tą przyjemność ponownie tam się znaleźć. Zabrałam ze sobą znajomych, a teraz zabiorę Was na wędrówkę po tych najciekawszych i najpiękniejszych miejscach.

Zaczynając swoją “podróż” po Wrocławiu nie trudno wspomnieć o dworcu. Najdziwniejsze jest to, że to właśnie budynek dworca robi na mnie ogromne wrażenie i to za każdym razem jak tylko go widzę. Generalny remont rozpoczął się w 2009 roku, ja nie miałam już tej przyjemności, by widzieć stary budynek, jednak specjalnie tego nie żałuję. Ciekawostka jest to iż w 1967 roku na terenie dworca kręcono jeden z odcinków serialu: ” Stawka większa niż życie”. W środku dworca znajdziemy restauracje, które pozwalają miło i smacznie spędzić czas oczekiwania na pociąg. Trzeba przyznać, że neogotycki dworzec główny we Wrocławiu robi wrażenie, wygląda jak zamek 🙂

 

Rynek, rynek we Wrocławiu przypomina ten z Krakowa. W sumie można rzecz, że wszystkie rynki w naszym kraju są do siebie bardzo podobne. Ten z Wrocławia ma prawie 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce. Rynek otaczają kamienice ufundowane przez wrocławskich patrycjuszy. W każdym roku rynek we Wrocławiu to miejsce Jarmarków Bożonarodzeniowych, imprez sylwestrowych, uroczystości religijnych, akademickich, wojskowych. W 2012 r. przy okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej Rynek był olbrzymią strefą kibica, w której bawiło się nawet po 30 tys. widzów. Znajdzie się też coś dla ludzi ceniących imprezowo- nocny styl życia. Bary, puby, kluby wręcz same się proszą, by do nich wejść.

Ogród Japoński, chyba jedno z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu.  Do ogrodu prowadzi ozdobna ścieżka. Część południowa ogrodu nawiązująca do japońskich ogrodów przydomowych, z domkiem – pawilonem typu Sukija oraz strzyżonymi żywopłotami i fragmentem ogrodu kamienno – trawiastego. Ogród powstał w ramach prac związanych z Wystawą Światową w 1913 roku. Zaprojektowany i urządzony przez hrabiego Fritza von Hochberga i japońskiego ogrodnika Mankichi Arai, stał się bardzo ważnym elementem wystawy oraz szybko wpisał się w charakter miasta. Ogród znajduje się we wschodniej części Wrocławia na osiedlu Biskupin.

Pergola i Hala Stulecia. Dwa miejsca, które w momencie gdy pójdziecie zobaczyć ogród Japoński, przy okazji też zwiedzicie. Jeszcze przed wojną Hala Stulecia była miejscem masowych wydarzeń, m.in. nazistowskich wieców z udziałem Adolfa Hitlera, choć kanclerz III Rzeszy wolał monumentalne kamienne obiekty i nie lubił tego miejsca. Od lat to miejsce wydarzeń sportowych, koncertów. Od 2006 r. Hala Stulecia jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zaś Pergola. Fontannę na Pergoli wspominam najlepiej. Cudowne widowisko. O każdej pełnej godzinie można spodziewać się tam przepięknego pokazu i zdarzało mi się siedzieć tam całymi dniami, by tylko to widzieć 🙂 Aktualnie trwają tam prace i do 18 czerwca, dobywają się jedynie specjalne pokazy.

Ostrów Tumski i wyspa słodowa. Dwa przepiękne miejsca, gdzie można podziwiać panoramę Wrocławia.  Sam Ostrów Tumski jest najstarszym miejscem we Wrocławiu.
Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowane po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. Polecam zobaczyć i za dnia i w nocy. Co do samej wyspy słodowej. Prócz niesamowitych widoków, wyspa znajduje się nad Odrą, to jest to głównie centrum spotkań studentów. W nocy, szczególnie w ciepłych miesiącach, to miejsce zamienia się w jedną wielką imprezownie. Wygląda to naprawdę fajnie. Grillowanie w plenerze ze znajomymi, tam właśnie tak można.

36 thoughts on “WROCŁAW”

  1. Omg, I've been there! I'm portuguese but I studied in Poland for 6 months (at UMCS, in Lublin). But me and my boyfriend travelled every weekend so we got to know Wroclaw, Poznan, Gdansk, Krakow, Warsaw… Wroclaw is such a lovely city, I really miss it 🙂

    Like

  2. Byłam we Wrocławiu tylko raz, ale bardzo chcę tam wrócić, m.in. po to, żeby poszukać krasnali. 😉 Te kamienice są piękne, w ogóle cały Wrocław jest przepiękny. Mnie niestety nie udało się zwiedzić wszystkich miejsc, o których napisałaś (jednodniowa wycieczka do Wrocławia to nienajlepszy pomysł). Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości uda mi się odwiedzić to miasto.
    ______________
    pisane-atramentem.blogspot.com

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s