porady

PIRAMIDA ŻYWIENIA NA PRZESTRZENI LAT!

Wczoraj czytałam bardzo ciekawy artykuł na temat tego jak na przestrzeni lat zmieniała się piramida żywienia. Chyba każdy z Was wie,co to takiego 🙂 Nic innego jak zbiór najważniejszych zasad zdrowego odżywiania przedstawione w formie piramidy.

Pierwsza w Polsce piramida powstała w 1992 roku, by ułatwić społeczeństwu zrozumieć zasady zdrowego odżywiania. Już od 1894 roku Amerykanie posiadali pierwsze tabele żywieniowe. Na przestrzeni lat często pojawiały się piramidy/tabele z  grupami żywności. Pierwszą grupę stanowiły białka, czyli mleko oraz mięso. Drugą grupę reprezentowało pieczywo  Kolejnymi grupami były warzywa i owoce, a ostatnią grupą były inne produkty, czyli tłuszcze oraz słodycze. Jak już wspomniałam, pierwsze zhierarchizowanie nastąpiło po 1992 roku, co miało na celu powiększyć świadomość tyjącego społeczeństwa. Dopiero około 2005 roku na piramidzie pojawił się człowiek spinający się po schodkach, co miało pokazać, że najważniejsza jest aktywność fizyczna. 
Aktualna Polska piramida żywienia Instytutu Żywności i Żywienia z 2009r. u podstawy ma aktywność fizyczną, następnie produkty zbożowe (bez podziału na pełnoziarniste i nie pełnoziarniste). Kolejnymi produktami są warzywa i owoce. Codziennie można spożywać rożnego rodzaju produkty mleczne: jogurty, sery, mleko itp. Przedostatnie są mięsa i ryby, co powinno być spożywane z umiarem, a na samym czubku piramidy znajdują się wszelakie oleje. Warto dodać, że to właśnie Polacy są narodem, którego dieta obfituje w tłuszcze.
Na przestrzeni 20 lat w piramidach zdrowego żywienia zaszło kilka znaczących zmian, oprócz dodatnia aktywności fizycznej, zaczęto również uwzględniać kontrolę masy ciała. Amerykańska i Polska piramida różni się głównie częstością spożycia produktów spożywczych.W naszej nie rozdzielono produktów na pełnoziarniste czy nie oraz produktów mięsnych na mięso czerwone, drób oraz ryby.  Trzeba też dodać, że nie istnieje jedna uniwersalna piramida dla każdego człowieka. Ta piramida ma stanowić podstawę. Każdy człowiek jest inny.

Zapraszam Was na moją stronę na Facebooku , będzie mi bardzo miło jeśli pojawią się nowe “lubię to”. Staram się wrzucać tam codziennie jakieś ciekawe zdjęcia czy nowinki 🙂

27 thoughts on “PIRAMIDA ŻYWIENIA NA PRZESTRZENI LAT!”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s