porady, ćwiczenia

PORA TRENINGU, O KTÓREJ GODZINIE ĆWICZYĆ?

O której porze ćwiczyć, by efektywniej spalać tłuszcz. To pytanie pojawia się najczęściej na wielu forach, stronach internetowych i w naszych głowach. Sama od pewnego czasu jestem nękana tym pytaniem, bo skoro ćwiczę około 45 minut i wystarczy zmienić porę dnia, a wtedy spalę więcej, to dlaczego by tego nie zrobić? Oczywiście nie jest to takie proste, gdyż każdy z nas ma wszelakie obowiązki. Praca, dom, rodzina, szkoła.

Co jest najważniejsze, to iż trening musi być wykonywany systematycznie. Fajnie, że będziesz ćwiczyć na czczo rano i teoretycznie spalisz więcej tkanki tłuszczowej, jak wykonasz jeden trening na tydzień. Badania naukowców wykazały, że człowiek między 9:00  a 12:00 rano wykazuje największą aktywność psychomotoryczną, czyli to właśnie w tym przedziale warto ćwiczyć oraz uczyć się. Co nie oznacza, że w późniejszym czasie trening jest bezcelowy. Ważne jest, by pora każdego kolejnego dnia była zbliżona do pozostałych, to pozwoli naszemu organizmowi nabyć “nawyk”. Po pewnym czasie przestanie Ci doskwierać uczucie marnowania czasu, czy innych trosk. Po prostu wstaniesz i zaczniesz ćwiczyć, bo tak w mózgu masz zaprogramowane. Tak samo jest z jedzeniem. Spróbuj jeść przez dwa tygodnie posiłki o tych samych porach, zauważysz, że dokładnie w godzinach posiłków odczuwasz głód. Kwestia nawyku, przyzwyczajenia mózgu i ciała do pewnego schematu.
To czy powinniśmy wykonać trening przed lub po posiłku w głównej mierze zależy od was i od waszej wytrzymałości. Do dziś pamiętam zażartą dyskusję na temat czy ćwiczyć na czczo, czy też nie, na jednych z moich zajęć. Wykładowca fizjologii potwierdził iż na czczo jak najbardziej poleca, zaś Pani od żywienia kategorycznie zakazała. Spieszę wytłumaczyć o co chodzi. Na poranne treningi powinny skusić się osoby, które walczą z nadmiarem kilogramów, bowiem właśnie rano najłatwiej spalić tkankę tłuszczową. W trakcie wysiłku organizm czerpię energię z glikogenu i nie lubianej przez nas tkanki tłuszczowej. Podczas snu glikogen w duże części jest zużywany do wytworzenia energii koniecznej regeneracji organizmu, a co za tym idzie rano we krwi mamy go dużo mniej, niż w późniejszych godzinach, a wówczas organizm będzie chętnie spalał tkankę tłuszczową. Poranne ćwiczenia mają jeszcze jedną zaletę, zwiększają metabolizm, co pozwoli w ciągu dnia spalić jeszcze więcej kalorii.
Dlaczego Pani od żywienia nie pozwala ćwiczyć na czczo? Gdyż może dojść do osłabienia organizmu, a także omdleń, w przypadku gdy trening będzie trwać za długo. Przeciętny Kowalski nie będzie ćwiczył więcej niż godzinę, więc spokojnie można sobie zjeść śniadanie dopiero po wykonanym porannym treningu.
Jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta porannych ćwiczeń. Często jest tak, że w południe lub wieczorem po prostu coś wypada, a tu spotkanie ze znajomymi, dłużej zostajemy w pracy, urodziny itp. i jest po prostu trudniej zmobilizować się do wykonania treningu.  A wy? W jakich porach lubicie ćwiczyć? 🙂

* wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony hpba.pl

33 thoughts on “PORA TRENINGU, O KTÓREJ GODZINIE ĆWICZYĆ?”

 1. rano jedynie lubiłam biegać na Mazurach, w żadnym innym przypadku nie jestem w stanie się zmusić do porannej aktywności. zresztą, mój organizm akurat wieczorami zdecydowanie lepiej funkcjonuje, dlatego wtedy też najczęściej zdarza mi się ćwiczyć. 🙂
  pozdrawiam.

  Like

 2. ja lubię ćwiczyć rano, własnie ze względu na to że mam więcej energii, a po drugie po południu zawsze może coś wypaść niespodziewanego;)

  Like

 3. W wakacje staram się ćwiczyć rano, lecz niestety w czasie studiów dopiero po zajęciach lub wieczorem. Uwielbiam uczyć się późnymi wieczorami i nocami, wtedy nauka wchodzi mi najlepiej, więc poranne ćwiczenia czy jogging jest wykluczony. Oczywiście chodzi tu głównie o godziny snu, o które dbam by wynosiły 7-8 🙂

  Like

 4. Interesujacy i genialny post, przede wszystkim fantastyczny blog! Masz rewelacyjne pomysły 🙂 Na pewno będę tu zaglądać częściej! 😉 Posty są naprawde przemyślane i świetnie napisane. Zapraszam do siebie!:)
  http://ultraviolence-design.blogspot.com/
  Równiez licze na obserwacje i komentarz 🙂
  +
  KLIKNIJ W TEN LINK!

  + PROSZE O KLIKNIECIE W TYM POSCIE ZIELONEGO NAPISU ” SHEINSIDE ” DZIEKUJE! 🙂
  http://ultraviolence-design.blogspot.com/2015/07/nim-kobieta-wyjdzie-za-maz-ubiera-sie.html

  Zapraszam do polajkowania mojego fanpage na facebooku! Licze na Ciebie 😉
  https://www.facebook.com/pages/Ultraviolence-design/354117081413793?pnref=story

  mój fanpage! kliknij tutaj

  http://ultraviolence-design.blogspot.com/

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s