budapeszt, podróże

TANIE PODRÓŻOWANIE : BUDAPESZT

Czy znacie coś piękniejszego od podróży, od poznawania nowych miejsc? Dla mnie są czymś bardzo ważnym, czasem mam ochotę rzucić wszystko i tak po prostu podróżować i zobaczyć co by się wydarzyło. Jednak prócz podróżowania mam jeszcze kilka innych pomysłów na życie. Zaczynając od początku. Budapeszt jest największym miastem, a zarazem stolicą Węgier. To przepiękne miasto leży nad Dunajem, jest podzielone na 23 dzielnice.  Miasto jest świetnie przystosowane dla turystów, wszędzie tabliczki informują o tym na jakiej ulicy się znajdujesz, pokazują kierunek, a do tego przemili ludzie chętnie pomogą i odpowiedzą na każde pytanie.

Do Budapesztu dojechaliśmy z Krakowa PolskimBusem za jedyne 40zł w dwie strony. Na miejscu spędziliśmy 24h, było to bardzo intensywne godziny. Przedstawię Wam kilka najciekawszych miejsc i zarazem najpiękniejszych, które koniecznie musicie zobaczyć będąc w stolicy Węgier.
Nie licząc toalety, to był nasz pierwszy cel. Góra Gellerta, to niesamowicie wielkie wzgórze w samym centrum miasta. Wchodząc, co parę metrów można było odpocząć sobie siadając na ławce.  Na samym szczycie znajduje się cytadela zbudowana przez Habsburgów oraz Pomnik Wolności- poświęcony Armii Czerwonej. Co najważniejsze, będąc na samym szczycie można obserwować niesamowity widok na Dunaj i cały Budapeszt. Nie jest to miejsce, które odhaczasz na mapie i idziesz dalej. Zapiera dech w piersiach!
 
Most łańcuchowy
Chyba jednak powinnam zacząć od tego miejsca. To nie jest zwykły most. Już na samych fotografiach widać jaki jest piękny . Został zbudowany w XIX  wieku, był pierwszym połączeniem między Budą i Pesztem. W tamtych czasach był uważany za wybitne dzieło architektury europejskiej i stanowił symbol nie tylko potęgi, ale i postępu cywilizacyjnego. Z obu stron mostu strzegą kamienne lwy, co nadaje  dodatkowego prestiżu.  
Parlament
W każdej nowopoznanej stolicy zawsze czekam na moment, gdy zobaczę budynek Parlamentu. Dla mnie nie ma piękniejszych budynków, coś w sobie mają takiego  magicznego. Po pierwsze są symbolem władzy. W Budapeszcie Parlament jest utrzymany w neogotyckim stylu, stojąc nad brzegiem Dunaju tworzy niesamowitą  aurę. Został zbudowany tuż po połączeniu trzech miast: Budy, Obudy i Pesztu. 
Plac  Świętej Trójcy wraz z Basztami
Miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć! W centrum placu świętej Trójcy znajduje się kolumna morowa, która upamiętnia epidemię dżumy, taką samą można znaleźć w Wiedniu. Do tego kościół Macieja, który to jest od króla Macieja Korwina, ale pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.  Kościół jest otoczony białymi murami z Basztami Rybackimi, które wyglądają jak wyrwany kawałek z Disneylandu! Warto dodać, że spacerując obok placu świętej Trójcy możecie odnieść wrażenie, że przenieśliście się do innego miasta, Włoskiego miasta. Liczne kawiarenki, wąskie uliczki, białe skutery i skalne wzniesienia, tylko utwierdzają w przekonaniu o tym.

Bazylika świętego Stefana  
Po Parlamencie, kolejnym miejscem, które zawsze robi na mnie wrażenie, to Bazyliki. Budowla robi wrażenie. Zbudowana na cześć pierwszego króla Węgier- Stefana w Peszcie.  Ta monumentalna budowla jest największym kościołem w stolicy Węgier. Stanowi również punkt widokowy. Istnieje możliwość wejścia na sam szczyt bazyliki. 

 Centralna Hala Targowa

Znajduje się nieopodal Mostu Wolności. Została zbudowana pod koniec XIX wieku, jak większość budowli w Budapeszcie. Obserwując budynek z zewnątrz trudno się domyśleć, że to zwykła Hala Targowa. Podobną zresztą możecie zobaczyć w naszym pięknym Wrocławiu, jednak nie robi aż tak dużego wrażenia, jak ta w Budapeszcie. W Hali znajdziecie wszystko! Zaczynając od warzyw i owoców, a kończąc na alkoholach. Dodatkowo w środku hali znajduje się sklep spożywczy Aldi. 

Zamek Królewski w Budapeszcie

Znajduje się na Wzgórzu Zamkowym. Obecny zamek Królewski nie zawsze tak wyglądał. Przez wybuch, który miał miejsce około XIV został doszczętnie zniszczony. Nowy Zamek wybudowano w XVII wieku, ale dopiero ostateczny kształt udało się uzyskać pod koniec XIX. Co warto dodać, całe Wzgórze Zamkowe wraz z Zamkiem jest zapisany na liście dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najbardziej znaczących obiektów Węgier. Nie wiadomo jak długą historię posiada zamek królewski w Budapeszcie – do tej pory prowadzone są badania archeologiczne, które możecie podpatrzeć w południowej część budowli.

50 thoughts on “TANIE PODRÓŻOWANIE : BUDAPESZT”

 1. Na Węgrzech byłam tylko w termach… Muszę jednak przyjrzeć się bliżej, bo po zdjęciach widzę, że to piękne miasto. Budynek parlamentu robi wrażenie. 😉
  ________________
  pisane-atramentem.blogspot.com

  Like

 2. Ojej, ale zazdroszczę! Kocham podróżować i nie mogę się doczekać bo w niedzielę jadę na miesiąc do Holandii <3
  U mnie na blogu pojawił się właśnie post odnośnie pracy w H&M i Zara, zapraszam serdecznie, pozdrawiam! 🙂
  aladejewska.blogspot.com

  Like

 3. Wspaniałe zdjęcia, które skutecznie zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. Na pewno kiedyś wybiorę się tam na wycieczkę i sama obejrzę te cudowne miejsca i poczuję klimat tego miasta 🙂

  Like

 4. Byłam w Budapeszcie zimą, prawie 14 lat temu. Ale dopiero po Twoich zdjęciach widzę ile straciłam przepięknych widoków przez pochmurne niebo, deszcz ze śniegiem i całą szarość, która wtedy panowała. Nie pozostaje nic innego jak wrócić tam latem.

  Like

 5. Uwielbiam Budapeszt, miałam szczęście, że Węgry przez krótki czas były moim domem. Inne miasta też są warte odwiedzenia i nie są aż takie drogie, marzyło mi się wrócić, ale nadal nie jestem pewna czy uda się chociaż na kilka tygodni wyjechać.

  Like

 6. Za 40 zł w obie strony? Pracuje w Krakowie ale nie wiedziałam że tak takim kosztem można przejechać się w tak cudowne i piękne miejsce 🙂 ile wyszła całą wycieczkA ? Dojazd+jedzenie+zwiedzanie

  Like

 7. Jeszcze nie miałam okazji bycia w tym mieście, ale słyszałam, że jest piękne. Chętnie się wybiorę na krótki wypad. I nawet nie miałabym nic przeciwko, gdyby to była podroż pociągiem, jeśli by była bez przesiadek!!

  Like

 8. uwielbiam takie podróże i sama zawsze jak z kimś wyjeżdżam to nigdy nie korzystamy z usług biura podróży, tylko organizujemy sami 🙂
  zapraszamy w wolnej chwili 🙂

  Like

 9. Jeju jak cudownie !:) Też uwielbiam podróże ale zazwyczaj wiąże się to ze sporymi kosztami. Pokazałaś jednak , że wcale nie trzeba wiele aby zorganizować sobie fajną wycieczkę. Również mnie ciekawi ile mniej więcej wyszła cała wycieczka. Ja już nie mogę doczekać się urlopu i wyjazdu do Chorwacji, już chcę te piękne widoki zobaczyć 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s